Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?


Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? kısa biyografisini haberbasın.com un makalelerinde bulabilirsiniz…. ve bir çok merak ettiğiniz toplum ve kamuoyuna maal olmuş kişilerin biyografilerini bulabileceğiniz yazı dizilerimizi takip etmenizi tavsiye ederiz..
Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?
Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci

Avrupa Birliği Bakanlığı' görevi verilen  AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da dünyayay geldi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü üstün bir başarı ile bitiren  Çavuşoğlu, ABD Long Island Üniversitesinde ekonomi bölümünde  masterını gerçekleştirdi ve ünüversitede görevli olarak iş hayatına başladı . Çavuşoğlu, 1993'te AÜ'de Avrupa Birliği Uzmanlığı tahsilini bitirdi .
AK Parti kurucu Üyesi pozisyonunda bulunan Çavuşoğlu, 22 ve 23. dönemlerde gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerinde  Antalya Milletvekili oldu.
23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü iş hayatındaki bazı kesitler oldu  Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığı görevine getirildi.

İngilizce, Almanca ve Japonca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk sahibi.