Koronavirüse Astım İlaçları çare olabilir


Japon Araştırmacıların raporuna göre steroidler ve astım ilaçları covid-19 için çözüm olabilir
Koronavirüse Astım İlaçları çare olabilir

Araştırmacılar, astım ilacı verilmesinin yeni koronavirüsün neden olduğu hastalarda pnömoni koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu söylüyor. (Ryosuke Nonaka)
Japon araştırmacılar, astım için steroid inhalasyon uygulamasının, yeni koronavirüs ile enfekte olan üç hastanın koşullarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfettiler.

Özellikle Kanagawa Valiliği Ashigarakami Hastanesi'nden bilim adamları, yakın tarihli bir raporda, tıbbi preparatın pnömoni salgını ile enfekte olan hastaların tedavisinde yararlı olmasını beklediklerini söylediler.

Tıp merkezi doktoru Keisuke Iwabuchi, The Asahi Shimbun ile yaptığı röportajda, "Bu virüs, zatürre hastalığından etkilenen bireylerin semptomları olabildiğince çabuk hafifletmeye yardımcı olmak için ilk seçenek olabilir." Dedi.

Üç hasta da Yokohama Limanı'nda Şubat ayında iki hafta karantina altına alınan Diamond Princess yolcu gemisinin yolcularıydı.

70 yaşlarındaki bir kadın, enfeksiyonu doğrulandıktan sonra 11 Şubat'ta hastaneye kaldırıldı. Birey uyuşukluktan şikayet ettiğinden ve yataktan neredeyse çıkamadığından, hastanede yatmanın dördüncü gününden itibaren Çin'de ve başka yerlerde kullanılan bir anti-HIV ilacı uygulandı.

Tedavi sadece gevşek bağırsaklar ve iştahsızlık gibi belirgin yan etkilere yol açtı ve pnömoni semptomları gösterdi. Doktorlar dokuzuncu günde anti-HIV ilacını kullanmayı bıraktı.

10. günden itibaren siklesonid olarak bilinen bir steroid inhalasyon uyguladıktan sonra, doktorlar vücut sıcaklığının 11. günde düşmeye başladığını ve kadının 12. günde kendi gücüyle hastane odasında yürümesini sağladığını buldular.

Akciğer iltihabında bir iyileşme bildirildiği ve 15. ve 16. günlerde yapılan virüs testlerinin sonuçları negatif olduğu için, kadın 18. günde hastaneden serbest bırakıldı.

Diğer iki hasta, 70 yaşlarında bir erkek ve 60 yaşlarında bir kadın, 16 Şubat'ta hastaneye kaldırıldı.

Sadece siklesonid ile yatışının beşinci gününden sonra ek oksijen ihtiyacını ortadan kaldırarak uygulandı. Koşulları o kadar çarpıcı bir şekilde iyileşti ki, hastanede servis edilen tüm yemekleri yiyebildiler.

Rapora göre, iki hasta 27 Şubat'taki 12. günde hala pozitif test ettiğinden, tedaviye devam edildi.

Bulgulara dayanarak, raporda siklesonid “pnömoni semptomlarını önemli ölçüde kötüleştirme olasılığına sahip olma” olarak tanımlamaktadır.

Herhangi bir olumsuz etki bildirilmemesine rağmen, bilim adamları kimyasalların etkinliğini doğrulamak için Aichi Tıp Üniversitesi gibi enstitülerle birlikte diğer tıbbi tesislerdeki vakaları inceleyecek.

Bununla birlikte Iwabuchi, siklesonidin hafif rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde kullanılmaması gerektiğini belirtti.

“Madde, ilaç tedavisine dirençli virüslerin sayısında artışa yol açabileceğinden, yeterince dikkate alınmadan soğuk algınlığı olanlara uygulanmamalıdır.” Dedi.