Kolonya corona virüsüyle bağlantılı bir koruma özelliği varmı, virüsü yok edermi? 80 derece kolonya nedemektir etkisi nedir?


Corona virüsünün Türkiye'de yayılmaya başlaması ve hızla vaka sayısının çoğalması sonrasında kolonya ve etil alkol gibi ürünlerde aşırı bir çoğalma yaşanıyor. Satıcılar gelen isteklere yetişemediklerini belirtirekn mağazaların önünde kalabalıklar hergeçen gün artıyor. Peki kolonya virüse karşı koruma özelliği varmıdır? İşte merak edilenler HaberBasin.com özel makalesinde...
Kolonya corona virüsüyle bağlantılı bir koruma özelliği varmı, virüsü yok edermi? 80 derece kolonya nedemektir etkisi nedir?
Kolonya corona virüsüyle bağlantılı bir koruma özelliği varmı, virüsü yok edermi? 80 derece kolonya nedemektir etkisi nedir?

Corona virüsünün ülkemizde yayılmaya başlamasınla beraber  dezenfektede etkili olacağını düşündüğümüz bazı önlemleri almayı isteyen bazı yurtdaşlar  kolonya ile alakalı bir çok araştırma yapmaktadırlar. Kolonyalar içinde ise 80 derece kolonya en çok rağbet görenle rarasında bulunuyor . Peki 80 derece kolonya nedir, kolonya corona virüsüne karşı bir koruma kalkanı oluştuabilirmi?

KOLONYA DERECELERİ NASIL BELİRLENİYOR SORUSU MERAK KONUSU HALİNE GELDİ?

Alkol dereceleri, içİnde bulunan  alkol miktarına  göre sınıflandırılır .özellikle  70 derece ve 80 derece alkollü kolonyalar kullanılmaktadır. Yüzde 80-96'sı etil alkol,geri kalanınıda su ve esanstan meydana gelen kolonya, ağzı açık olmadığı ve güneşe maruz kalmadığı zamn içinde tahminen beş yıl bozulmamaktadır. Kolonya kullanıldıktan sonra ferahlık hisinin oluşmasının nedeni, içinde bulunan etil alkolün uçucu bir madde olmasıdır ve buharlaşırken vücut ısısını da yanında götürmesidir.

Doç. Dr. Oytun Erbaş yaptığı bilgilendirmelerde; Yüzde 80 oranlı alkolle virüs haytta kalamıyor. Kolonya da yok olmasına neden oluyor. Çamaşır suyu da yok eder. örnek vermek gerekirse dışkı ve idrar özel olarak depolanıp dezenfekte edilmeli. Yani direk olarak dezenfekte işlemine maruz bırakmasdan  şehir kanalizasyonuna akıtmayacaksınız eger bu işlemi yapmazsanız . işte O zaman yayılır.

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Erbaş yaptığı bilgilendirmede ; Birbirinize nefes alışverişlerinde bulunmayınız . Kafanızı öne eğik biçimde durun . Çünkü virüsün ısısı artığı  zaman tavana doğru yükselecek Tek yere dokunun Virüsün sizde kolonize olması 1 saatten fazla virüslü yerlerde bulunulursa meydana geliyor. Nerelerinde tutunmuş olabilir? Elinde, burnunda, yüzünde özellikle oluşabilir. Toplu taşıma araçlarından ayrılınca elini, ağzına, yüzüne dokunmayın. Hemen yıkayarak dezenfekte edin Kolonyo ile ellerinizi temizleyin. 15 saniye kolonya elinde kalınması sağlanmalı.sayet sürdüğünüz kolonya uçarsa içinde bulundurduğu alkolde tekisini gösteremez .yanınızda bulunan mendili çıkararak sümkürün.Tuzlu su çözeltisi mevcutta bulunuyorsa burnunu, ağzını çalkala. şayet bulunmuyorsa normal su ile yıkayarak temizlen...