Favipiravir nedir, ne işe yarar? Favipiravir içeren ilaçlar nelerdir? Corona virüs tedavisinde etkili mi?


Tüm dünyayı saran corona virüs covid-19 nedeniyle tedavi uygulamaları devam ederken son dakika güncellerimi de her gün bir yenisi dahil oluyor. Ankara Çin Büyükelçiliği’nden gelen bilgiye göre; Favipiravir adlı ilacın Covid-19’un iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirdiği net olarak kanıtlandı.
Favipiravir nedir, ne işe yarar? Favipiravir içeren ilaçlar nelerdir? Corona virüs tedavisinde etkili mi?

2014 yılından itibaren Japonya eczanelerinde yer alan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi Başkanı düzenlediği toplantıda açıklarken Favipiravir isimli ilaç detaylı şekilde araştırılıyor. Buna göre; Favipiravir nedir, ne işe yarar? Corona virüs tedavisinde etkili mi?

SALGININ BAŞLANGIÇ NOKTASINDAN İYİ HABER

Almanya'da özel bir şirketin etkin aşı çalışmaları başlattığı, İsrail'de bir araştırma merkezinin aşı çalışmalarında hızlı bir yol aldığı ve ABD'de yapılan aşı çalışmaları insanlar üzerinde denenme aşamasına geçildiği şu zamanlarda ek bir haber de koronavirüs salgınının merkez noktası olan Çin'den geldi.

KLİNİK ARAŞTIRMALARDA FAYDA SAĞLANDI

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde bulunan Biyoteknoloji Ulusal Merkezi Direktörü Zhang Xinmin tarafınca yapılan bilgilendirmede, Favipiravir isimli ilacın klinik çalışmalarda fayda sağladığının ispatlandığı belirtildi.

TEŞHİS VE TEDAVİ SÜREÇLERİNDE KULLANILACAK

2014 senesinde Japon devleti tarafından keşfedilen ve klinik uygulamalar için onay alan ilacın yapılan çalışmalarda herhangi bir ters ve yan etki yaratmadığını vurgulayan Zhang,favipiravir adlı ilacın uygulanmasının koronavirüs enfekte hastalarının teşhis ve tedavi süreçlerinde kullanılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.