Fahrettin Koca Kimdir?


Sağlık bakanımız Fahrettin kocanın biyografisine buradan ulaşabilirsiniz bizi takip etmeye devam edin HABERBASIN.COM (doğru ve güvenilir haberin tek adresi)…..
Fahrettin Koca Kimdir?
Fahrettin Koca Kimdir?

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

Fahrettin Koca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğrenimi görmüştür. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nin kurucu üyeleri ararsında yer almaktadır . Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Sağlık Bakanlığı görevini hali hazırda devam etmektedir.

Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde dünyayay geldi. İlk ve orta tahsilini  Konya'da, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu . İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1988’de bitirerek  tıp doktoru oldu.öğrenimine  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda bitirerek  1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görevini aldı .birçok sağlık kuruluşunda doktorluk  ve medikal direktörlük görevlerini yaptı. Kurucusu olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) aracılığıyla  2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını icra etti. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) da çeşitli görevlerde bulunmuştur. bununla birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığınıda yürütmektedir.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul gören  değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak göreve getirilmiştir. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek sağlık bakanlığı görevine başalamıştır.