Çekirge istilası nerede oluştu? 'Çekirge istilası'ile ilgili çarpıcı açıklama! (Türkiye - Hatay olasılığı)


Corona virüs vakası başgöstermişken ülkemizde yeni başlamışken "Çekirge akını Türkiye'ye uğrayacak" söylentileride gündemin yeni konuşulan konusu oldu. Afrika´dan başlayıp büyüyen ve Türkiye'nin İran ile Irak sınırına kadar ulaşan çekirge istilası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Çekirge istilası şu an nerede görüldü, Türkiye'ye gelme ihtimali varmı?
Çekirge istilası nerede oluştu? 'Çekirge istilası'ile ilgili çarpıcı açıklama! (Türkiye - Hatay olasılığı)

Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Hasan Sevgili, çekirgelerin bazı durumlarda farklı bölgelerde yüksek nufusla kendini ortaya çıkardığını,en son çekirge yoğunluğunun ise Afrika´nın doğu taraflarında, Arabistan, Pakistan, İran, Irak´ın kuzey bölgelerinde ve Pakistan-Hindistan sınırı bölgelerinde çok fazla olduğunu belirtti.

haber basın .com  haberine göre, çöl çekirgelerinin 3 yıl önce çok fazla biçimde görüldüğünü, 1 kilometrekare alanda 150 milyon kadar çekirgenin bulunabildiğinide belirten  Prof. Dr. Sevgili, şunları söyledi: 

"Bunlara çöl çekirgesi adı veriliyor. çekirgeler birbirleriyle yanyana bulundukları zaman bulundukları bölgedeki bitkileri hızla yok edip, beraber bir halde daha başka yerlere göç etme durumuna geçiyorlar. vardıkları her yerde bitkilerle beslenip, onları tahrip ediyorlar,bulundukları bölgede çiftleşip üreyip tekrar başka bir bölgeye geçiyorlar . Tarım alanları için çok büyük problem teşkil ediyorlar . Kıtlık oluşturuyor. 2020'de bu dönemde oluşan  bu çekirgeler özellikle Doğu Afrika´yı, Arabistan´ın bazı kısımlarını, Kuveyt, Sudan, Yemen, Pakistan gibi alanlarda çok büyük problemler oluşturdu.